top of page

Diş Eti Estetiği

Diş eti estetiği nedir?

Günümüzde diş eti estetiği yani pembe estetik en az diş estetiği kadar önem kazanmıştır.Doğal, sağlıklı ve hoş görünümlü dişlerin vazgeçilmezi olarak diş eti sağlığı ve düzgünlüğü ön plana çıkmaktadır.

Her dişin diş eti seviyesinin olması gereken standart bir yeri ve şekli vardır. Bu standart bozulduğunda ağız estetiği bozulabilir. Gülerken ya da konuşurken fazlaca gözüken diş etleri (gummy smile) tüm görünümü kötü etkileyebilir. Bu sorunlar yeni teknolojler ile genellikle tek seansta, kanamasız ve dikişsiz olarak çözülmektedir.

Diş eti estetiği hangi durumlarda ve nasıl yapılır?

Frenektomi (Dudak/Dil Bağı Alınması)

Frenulum (dil, dudak, yanak bağı) nedir?

Frenulum diş eti dokusu ile dil,dudak ve yanak arasında bulunan ve bu dokuları birbirine bağlayarak hareketlerini sınırlandıran yumuşak mukoza dokusudur.

Frenulum ağız içerisinde nerelerde bulunur?

Frenulum ağız içerisinde sıklıkla üst ve alt orta kesici dişlerimizin arasında yanağımızla arka dişlerimizin arasında ve dilimizin altında bulunmaktadır.

Ağzımızda kaç adet frenulum bulunur?

Bu bireyden bireye değişen bir özelliktir. Hemen her kişide dilin altında bulununmakla birlikte alt ve üst ön dişlerimizin üstünde ve yanakta arka bölgede birden fazla bulunu

Frenulumlar hangi durumlarda ağız sağlığı için risk oluşturur?

Frenulumlar özellikle normalden büyük ve kalın olduklarında ve dişin kenarına çok yakın bağlandıkları durumlarda diş etini aşağı çekerek diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına yol açabilir. Dil atında bulunan normalden büyük ve kalın frenulumlarda özellikle küçük çocuklarda konuşma problemlerine yol açabilir.

Frenulumlar estetik olarak sorun yaratır mı?

Evet özellikle alt ve üst orta dişler arasında normalden kalın ve buyuk frenulum olması dişlerin birleşmemesine ve dişlerin arasında diestema adı verilen boşlukların kalmasına sebep olur ve estetik sorunlara yol açar.

Frenulumlar fonksiyon veya estetik olarak problem çıkarttıklarında neler yapılabilir?

Frenulumlar diş eti çekilmesi ve diş eti hastalığı oluşturabilecek şekilde diş eti kenarına yakın konumlandığında o bölgeden uzaklaştırılmalıdır. Özellikle üst ve alt kesici dişlerin arasında yer alıp diestemaya yol açtıklarında ise önce frenulum alınmalı sonrasında ise dişlerin birleşmesi için ortodontik tedavi uygulanır.

Frenulum nasıl alınır?

Frenulum frenektomi adı verilen bir işlem ile dakikalar içerisinde alınır.

Frenektomi işlemi nasıl yapılır?

Frenektomi işlemi gelişen teknolojı sayesinde artık çoğunlukla lazer yardımıyla alınır, buda işlemin hem kısa hemde kanamasız olmasını sağlar. Fakat bağın çok büyük veya derin olduğu durumlarda cerrahi olarak çıkartılması ve dikiş atılması gerekir.

İşlem sırasında acı duyar mıyım?

Frenektomi işlemi lokal anestezi altında yapılır ve bu sayede işlem sırasında her hangi bir ağrı olmaz. Cerrahi sonrasında da düzenli bakım ve ilaç kullanımı ile rahat geçer.

Dikişler kaç gün kalır?

Dikişler işlemden bir hafta sonra alınır.

Frenektomiden sonra iz kalır mı?

Frenektomi işleminden sonra iz kalmaz.

Bu işlemden sonra konuşmam etkilenir mi?

Bu işlemin konuşma üzerinde herhangi bir etkisi bulunmaz.

Frenektomiden sonra diş görüntüm de bir değişiklik olur mu?

Frenektomi işleminden sonra diş görünüşünüzde  herhangi bir değişiklik olmaz.

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi nedir?

Diş eti çekilmesi diş eti  sınırının  mine seviyesinin altına düşerek kök yüzeyinin açılmasıdır.

Diş eti çekilmesi hangi yaş gruplarında görülür?

Genç ve yaşlılar olarak toplumun tüm bireylerinde diş eti çekilmesi görülür.

Diş eti çekilmesinin sebepleri nelerdir?

Yanlış diş fırçalama tekniği ile diş fırçalama, diş fırçalama sayısının günde 3 kereden fazla olması, sert diş fırçalama, dişlerdeki yer değişikliği, yüksek ve anormal frenulumlar, diş eti hastalıkları ve daha önce yapılmış hatalı dolgu ve kaplamalar diş eti çekilmesine yol açar.

Diş eti çekilmesi yaşamamak için dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

Dişler orta sert bir fırça ile dairesel hareketlerle fırçalanmalı ve asla çok sert olmamalıdır.

Diş eti hastalıkları diş eti çekilmesine nasıl sebep olur?

Diş eti hastalıkları diş etinin içinde meydana gelen iltihapsal hastalıklardır. Diş etinin içerisinde oluşan iltihap dişi çevreleyen kemik dokusunda erime meydana gelir ve kemik dokusunda çekilmeye sebep olur.Diş eti dokusuda kemik dokusunu takip ederek diş eti çekilmesine sebep olur.

Diş eti çekilmesi olan dişlerin etrafında olan kaplama ve dolgularımı tedaviden sonra kullanabilir miyim?

Diş eti tedavisi sonucunda o bölgede bulunan tüm kaplama ve dolguların değişmesi gerekir.

Diş eti çekilmesi ne gibi sorunlara yol açar?

Diş eti çekilmesi fırçalamanın bozulmasına bağlı olarak diş üzerinde plak birikmesi kök çürüklerine, diş hassasiyetine ve estetik problemlere yol açar.

Diş eti çekilmesine bağlı olarak diş kaybı yaşayabilir miyim?

Diş eti sınırının belli bir seviyenin altına düştüğü  ve dişleri çevreleyen sert dokunun tamamen ortadan kalktığı durumlarda hastalarımız diş kayıpları yaşanabilir.

Diş eti çekilmesinde tedavi yolları nelerdir?

Diş eti çekilmesi durumlarında diş dokusu üzerinde meydana gelen hasarın tedavi edilmesi, diş duyarlılığının tedavi edilmesi ve çekilen diş eti dokusunun cerrahi olarak yerine getirilmesi olmak üzere 3 tedavi yöntemi uygulanır.

Diş dokusu üzerinde meydana gelen hasar nasıl tedavi edilir?

Diş eti üzerinde meydana gelen hasarlar hasarlı bölgeye dolgu uygulanması veya dişin tamamiyle kaplanması ile tedavi edilir. Bu şekilde meydana gelmiş hassasiyet sorunu da ortadan kalkar.

Hangi durumlarda diş eti cerrahisine başvurulur?

Hastalarımızın ön bölgelerinde meydana gelmiş olan ve özellikle estetik problem yaratan durumlarda, diş eti hastalığının ilerlediği durumlarda ve arka dişlerde kaplamanın yeterli olmayacağı durumlarda diş eti cerrahisine başvurulur.

Diş eti cerrahisi nasıl uygulanır?

Diş eti cerrahisi iki şekilde uygulanır. Greftleme adı verilen ilk metotta hastamızın damağından alınan ve greft adı verilen parça diş eti çekilmesi olan bölgeye uygulanır. Kaydırma adı verilen ikinci metotta ise çekilme olan bölgesinin yanında sağlam doku varsa doku çekilmenin üzerine kaydırılarak kapatılır.

Acı çeker miyim?

Diş eti cerrahisi lokal anestezi altında yapılır ve ağız içerisinde yapılan diğer protez işlemleri ve cerrahi işlemlerden bir farkı bulunmaz. Operasyon sırasında hiçbir ağrı meydana gelmemekte sonrasında ise bir ağrı kesici yeterli olur. Greftleme metodu kullanılan hastalarda bazen damak içerisinde açık yara kalır. Bu 3-4 gün boyunca o bölgeye herhangi bir şey değdiğinde konforsuzluğa sebebiyet verebilir. Bu konforsuzluk  1 hafta içerisinde tamamen geçer ve yara bölgesi hiçbir iz bırakmadan iyileşir.

Operasyon sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Operasyon sonrasında en dikkat edilmesi gereken konu o bölgenin mekanik travmadan uzak tutulmasıdır. Yediklerinize dikkat etmeli ve sert besinlerden uzak durmalısınız. Operasyon bölgesinin temiz tutulması tedavinin sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Tedavi sürecinde sigara kullanabilir miyim?

Operasyon öncesinde ve sonrasındaki bir haftalık iyileşme sürecinde olabildiğince sigaradan uzak durmaları gerekir.Bölgede yeni bir doku meydana geldiğinden o dokunun beslenmesi çok önemlidir ve sigara kullanımı beslenmeyi olumsuz olarak çok etkiler. Çok yoğun sigara içen hastalara diş eti tedavisi yapılması uygun değildir.

Diş eti operasyonundan sonra dikiş atılır mı, dikiş olursa kaç gün sonra alınır?

Diş eti operasyonlarından sonra genellikle dikiş atılır ve dikişler operasyondan bir hafta sonra alınır.

Diş eti operasyonundan sonra iz kalır mı?

Greftleme işlemlerinde greftin alındığı bölge ile greftin yerleştirildiği bölge arasında hafif bir renk farkı olur. Yapay greftlerin kullanıldığı durumlarda ve kaydırma operasyonlarına iz kalmaz.

Diş eti tedavisindeki yenilikler nelerdir?

Son yıllarda diş eti tedavisinde birçok yenilik meydana gelmiştir. Greftleme  operasyonlarında artık birçok vakada hastadan alınan greftler yerine yapay greftler kullanılır ve bu tedavi sonrasında oluşan konforsuzluğu ortadan kaldırır. Kaydırma operasyonlarında kullanılan mine matrix proteinli esaslı jeller tedavilerin başarı oranını yükseltir ve tedavi sonrasında oluşan konforsuzluğu azaltır.

bottom of page